Темата за лихвения процент е много интересна и важна за цялостното разбиране, как функционира икономиката. От къде да започна?
Нека обясня първо двата основни случая, когато всеки от нас се среща с лихвения процент. Първият случай е когато депозираш пари в банката. Тогава очакваш банката да ти плати лихва по депозита, нали? Същото е, когато инвестираш парите в компания и тя ти плаща дивидент върху акциите, които притежаваш.
Вторият случай е, когато вземеш кредит от банката. Тогава банката очаква от теб да върнеш кредита и да платиш също и лихвата върху сумата на кредита. Това е банковия бизнес всъщност. Или поне много хора го виждат по този начин.
Но нека те попитам, какво постигаш, когато вземеш кредит и плащаш лихва върху сумата на кредита или когато спестиш пари, депозираш ги в банката и очакваш лихва върху спестяванията си?
ПРЕХВЪРЛЯНЕ НА ПОТРЕБЛЕНИЕ ОТ ЕДИН ПЕРИОД ЗА ДРУГ ПЕРИОД ОТ ВРЕМЕ
Ти просто прехвърляш потребление от един период към друг период от време!
Когато пестиш пари, ти прехвърляш потенциално настояще потребление към един бъдещ период. За да направиш тази "жертва" банката трябва да ти плати лихва. Това е цената за отлагането във времето. Без тази награда ти вероятно би изхарчил парите си още днес.
Представи си сега обратния пример. Искаш да си купиш кола, но нямаш цялата сума пари. Имаш всъщност две възможности. Можеш да продължиш да спестяваш, докато не събереш цялата покупна цена или вторият вариант е да вземеш пари от банката или от лизинговото дружество и да седнеш в колата още днес. Във втория случай ти трябва да платиш лихва за изтегления кредит/ лизинг. Това е цената, която плащаш, че можеш да получиш колата още днес, а не да чакаш няколко години.
Така че, мисли за лихвения процент като цената за прехвърляне на потреблението ти от сегашния период към бъдещ период или обратното – от бъдещ период към сегашен момент. Когато прехвърляш потребление от бъдещето към сегашния период, ти трябва да платиш лихва върху кредита, който си взел. Когато отлагаш днешното потребление от днес към бъдещ момент, банката ти плаща лихва върху спестяванията.
ЛИХВАТА Е ЦЕНАТА НА ПРЕХВЪРЛЯНЕТО ПРЕЗ ВРЕМЕТО
А сега, сещаш ли се, какво направиха централните банки след кризата през 2008, за да помогнат на икономиките си да заработят отново нормално? Те наляха огромно количество пари в икономиката и в същото време те значително намалиха лихвените проценти. Защо? Защото искаха да стимулират потребителите да прехвърлят бъдещето си потребление към сегашния момент, когато то е необходимо за здравето на икономиката. И като допълнение централните банки искат да обезкуражат хората да спестяват и по този начин да прехвърлят сегашното си потребление към бъдещето.
По време на бум в икономиката централната банка прави точно обратното. Тя вдига лихвения процент, за да даде стимул на хората да намалят настоящето си потребление и да го прехвърлят в бъдещето, защото то вече вреди на икономиката в настоящия момент (икономиката прегрява). При по-висок лихвен процент ние ще получим повече за спестените си пари от банката. Стимулът е по-голям.
От друга гледна точка ще се изкушите ли да си купите кола, ако трябва да платите 20% върху лизинга за нея? Лихвеният процент работи едновременно и на двата фронта. Първият е да те накара да спестиш парите си, а не да ги изхарчиш и вторият е да те откаже от идеята да вземеш кредит, за да потребяваш сега.
ЛИХВЕНИЯТ ПРОЦЕНТ Е МОЩЕН ИНСТРУМЕНТ В РЪЦЕТЕ НА ЦЕНТРАЛНАТА БАНКА
Лихвеният процент е много мощен инструмент в ръцете на централните банки. Те го ползват, за да регулират нивото на потребление на домакинствата и бизнеса. Когато икономиката върви прекалено бързо и има опасност от прегряване, централната банка ще увеличи лихвения процент, за да намали потреблението и бизнес активността. Когато икономиката не работи добре спрямо потенциала си, централната банка ще намали лихвения процент, за да улесни потреблението на домакинствата и на бизнеса.
С две думи мисли за лихвения процент като за цена за прехвърляне на потреблението ти от един период към друг.
Това разбиране за лихвения процент ще ти помогне в бъдеще да оцениш правилно рисковете и да се ориентираш в обстановката, за да взимаш добри инвестиционни решения. Идеята е чрез развитие на правилните умения и знания да постигнеш след време финансова независимост. Това е процес, а не еднократно усилие.
Преди доста време по време на едно интервю за Блумбърг ТВ България имах възможност да обясня още веднъж концепцията и философията на лихвения процент. Можеш да видиш интервюто по-долу. Надявам се да ти е от полза.