февруари 23

Какво представляват пасивните доходи?

Автор: Светослав Делчев

февруари 23, 2023


Напоследък ставам свидетел на все по-голямо неразбиране по отношение на пасивните доходи и какво представляват те. Надявам се тази статия да внесе поне малко яснота по темата.

Първо трябва да се спомене, че пасивният доход не е просто всеки допълнителен доход, който успееш да си организираш. Намирането на втора работа няма да ти донесе пасивен доход, а само повече стрес и умора.

ИМА ГОЛЯМО НЕРАЗБИРАНЕ ЗА ПАСИВНИТЕ ДОХОДИ

Различните бонуси и промоции на търговските вериги също не бива да се бъркат с пасивните доходи. Скоро слушах, как един американски автор причислява кеш бек (cash back) програмите по кредитните карти на банките към видовете пасивен доход. Аз лично смятам, че нищо не може да бъде по-далеч от истината. 

Това дори не бих го нарекъл доход. Нали трябва първо да изхарчиш порядъчно количество пари с кредитната си карта, за да участваш в тази програма и да получиш няколко процента от изхарчената сума обратно под формата на пари, върнати по картата ти. Това просто не е сериозно и на този сайт не бих се занимавал с такива екзотични форми на „доходи“.

МОЯТА ДЕФИНИЦИЯ ЗА ПАСИВЕН ДОХОД

Моята дефиниция на пасивни доходи включва доходи, които не изискват твоето присъствие, енергия или време, за да възникват. В общия случай това са доходи, които се създават от активи, а не са резултат от полагане на труд. Съответно присъствието ти не е необходимо. През това време можеш да вложиш енергията си другаде, защото не е необходимо усилие или пък инвестиция на време от твоя страна.

Активите или се купуват или се създават. Когато започваш от нулата, обикновено е доста трудно да купиш вече изграден актив и за това повечето хора запретват ръкави и работят допълнително след работно време, за да създадат актив, който да им носи допълнителен пасивен доход.

ВАРИАНТИ ЗА СЪЗДАВАНЕ НА ПАСИВНИ ДОХОДИ

Създадох този сайт, за да представя съвсем реални и по мое мнение разумни варианти за изграждане на активи, с цел пасивни доходи. Ще се фокусирам основно върху

1) инвестициите в недвижими имоти

2) инвестициите на борсата

3) създаването на дигитален бизнес

Тези 3 форми на пасивни доходи имат някои общи черти, но са и доста различни. По този начин се надявам да намериш подходящата за теб форма и да направиш първата си стъпка в тази сфера. Това е важно!

Това ме води веднага към следваща точка, която трябва да се изясни. Какво ще ти даде пасивния доход? Някои хора мечтаят да лежат под палмата и да си пият питието по цял ден, без да трябва да работят. Това според мен е илюзия и тя няма да ти донесе необходимата енергия, за да си постигнеш целта.

Какво мотивира мен, за да започна бавно и постепенно да изучавам, как се създава пасивен доход? Няколко неща.

ТРИ ПРИЧИНИ ДА СЪЗДАДЕШ ПАСИВЕН ДОХОД

ФИНАНСОВА СВОБОДА
  • Първото беше определено постигането на финансова свобода, която води и до реална свобода. Аз осъзнах, че съм доста ограничен и всъщност не съм свободен, въпреки че живея в свободна страна. В закона пише, че ми се полагат 20 дни годишен отпуск и ако искам да изпитам пределите на свободата си беше достатъчно да не се явя на работа без предупреждение още няколко дни след тези 20 дни и щях да видя реално, кой точно командва парада. Това не е свобода според мен.
  • ВЪЗМОЖНОСТ ЗА НАТРУПВАНЕ
    Натрупване на доход

    Натрупване на дохода при пасивните източници на доход

  • Второто нещо, което ме заплени в доходите от активи бе, че са дългосрочни и това им дава възможност да се натрупват. Създаваш актив, който ти носи всеки месец някакъв доход за години напред. Когато този актив вече е създаден ти не трябва да правиш нищо повече (или почти нищо), за да получаваш дохода от него. Това ти дава възможност да започнеш работа по следващия си актив, който да добави към вече съществуващия ти доход от активи.
  • Така се получава едно натрупване, което не се усеща много в началото, но е основата на всяка финансова независимост.

    НАСЛЕДСТВЕНОСТ
  • И третото нещо, което направо ме изуми с логичността си и което за мен лично има голямо значение е факта, че всеки актив, който създадеш може да бъде продаден за добра сума пари или да бъде наследен от децата ти. Тази идея ме завладя изцяло и това беше момента, в който реших да направя, каквото е необходимо, за да си създам доходи от активи. Оказа се, че моето усилие може да донесе ползи в много дългосрочен план. Това не е точно така с усилията, които полагах в работата си. Макар и да постигахме успехи с екипа ми, аз знаех, че нито мога да си продам кариерата в деня, в който реша да напусна фирмата, нито мога да я завещая на синовете си. Разликата беше значителна.
  • КОГА ДА СЪЗДАВАМ АКТИВИ, КОГАТО РАБОТЯ ПО ЦЯЛ ДЕН? 

    Да, това е така. Актив се създава след работно време, а не на работното място. Джак Ма, създателят на платформата Алибаба, която е единствената, която по мащаб може да се сравнява с Амазон, казва, че човек става богат от това, което прави след работно време, а не по време на работния ден. Напълно съм съгласен с него, защото моят личен опит показа същото.

    Като споменах личен опит искам да ти обърна внимание на нещо важно. Когато събираш информация за създаването на активи и постигането на финансова независимост, е добре да го правиш от хора, които са минали по този път, а не са го чели само в дебелите книги. Защо казвам това? Ами защото, в живота всичко, което си пожелаваме, може да бъде постигнато, но то си има цена. Хората, които са минали по пътя знаят, каква е цената. Очевидно вече са я платили, иначе не биха постигнали това, за което говорят. Това е важно, ако искат да дават съвети на други хора.

    ВСЯКО НЕЩО СИ ИМА ЦЕНА

    В случая казвам от самото начало, че цената, която трябва да се плати за изграждането на актив не е свързана само с многобройни часове работа след работно време, но и с много дългосрочно планиране и постоянство. Става дума за години, а не за месеци. При това става дума за много години. При мен това бяха 11 години, през които създавах активи и ги трупах, както катерицата трупа лешници за зимата. Не всяка година ще можеш да създадеш нов актив или да подобриш вече съществуващ актив. Тогава вероятно ще се чувстваш малко загубен. Поне при мен беше така на моменти. С такава цел е създаден и бюлетина ми. Идеята е да останем в контакт и аз да мога да помагам винаги и по всякакъв начин, когато се налага.

    Желая ти успех и не забравяй, че това е маратон, а не е спринт. Целта е далечна и не се достига лесно и бързо.

    Запиши се за безплатния ни курс на тема "Как да инвестирам по време на криза"